Vegan Eats on a Dime (or a Dollar)

blog-show-me-the-moneySometimes, budget can seem like a big deterrent to eating nutritious food. And, it’s true that there are rarely amazing sales, loss leaders, and coupons for fresh nutritious food. But, it is not true that eating vegan, being healthy, and maintaining a budget friendly diet are incompatible.

In our house, food and beverage budget per person is about $35 a week, and that’s not being nearly as careful as I could be. With a little more attention to it, and a few less pizza meals, it would be no problem to pair that back to $25 a week per person, which is less than the cost of one Big Mac meal or one venti soy latte a day. I’ve certainly managed to do it on less than that when needed.

Most of the meals I make aren’t complicated either. All of the recipes you will find on this site are within your power, really.

Some general thoughts:

  • Eat in season when you can – If you can get to a farm stand or a farmers’ market in the spring, summer, and fall, you’ll find the best deals on fruits and vegetables (unless you want to plant a garden, in which case the deals get better).
  • Plan your starches – Don’t eat white rice or white pasta every day. You’ll get bored and hate it and end up spending $20 on one Papa John’s pizza (ahem!).
  • Cook ahead – If you are cooking for 1 or 2, it’s more cost effective to cook ahead and freeze or eat the item across the week. You can always repurpose or reseason things to make them seem different the second or third time. Waiting until the last moment will lead you to more pricey choices.
  • Protein is important, but we don’t need as much as the beef industry wants us to think we do. You’ll notice a lot of beans in the recipes below, because beans are good and I love them. But, you have other options. In fact, you will probably find it’s just not that difficult and doesn’t require buying expensive meat replacement items.
  • Buy in bulk, and generic, where it makes sense, and, when you can’t, compare prices!
  • When something that doesn’t go bad is on super sale (like dried spices, sea salt, or hot sauce), get a few! You’ll spend a little more now and save later.
  • Pick one “luxury” ingredient to buy each week. One week it might be a nice bottle of olive oil (not super pricey, maybe $7). One week it could be a container of dark cocoa for cooking and baking. You’ll build your pantry supplies without spending a fortune at once.
  • Eat at home. I really cannot say it enough. Even if you are splurging at a large fast food “inexpensive” national taco chain, you’ll spend more than you would making your food and you’ll get less nutrition out of it.
  • Avoid prepared food. Everything that is in a package and sold as super easy to grab and eat (breakfast pastries, protein bars), or “just reheat” (frozen dinners, meals in a can) is much more expensive than making it yourself and is often full of crap you don’t need.
  • When in doubt, “a grain, a green, a bean.” This idea, sometimes called a vegan bowl, and referred to by the No Meat Athlete as AGAGAB, is exactly what it sounds like. Cook a grain; add a green; add a bean; season. The end.

So, with that having been said, some ideas for cheap eats!

Oatmeal!
Old fashioned oats can be had for about 20 cents a serving for the oats*. That’s cheap, right? Go ahead, add a banana for 20 cents, some almonds for 40 cents,  or raisins for 20 cents. The choices of what to put in are almost endless and can depend on what you have a bunch of or what was cheap this week. If you make a pot of oats on Monday, you can mix it up however you want it all for several days. Oats are not only tasty, they are full of fiber, magnesium, and vitamin B1 and have a significant amount of protein.

Black beans and rice
Cheap and delicious eats. A basic pan of black beans with some onion, jalapeño, celery, chili powder, and cumin, plus enough rice to have a cup for each serving of beans, can be pulled together for under 70 cents a serving. And, these are not little servings. I’m talking a cup of rice and a cup of beans! You can check out a full recipe here.

Pasta bake with protein
Who does not love pasta? I don’t know anyone like that, actually. Buy pasta when it’s on sale and stick it in the freezer and it lasts a long time. Add some texturized vegetable protein (buy in bulk) or chickpeas for protein. Squashes, tomatoes, and maybe some kale give you your veggies. The carbs are obvious! And all of this is low in fat. A no-nonsense pasta bake with diced zucchini and summer squash, diced tomatoes, onion, garlic, and texturized vegetable protein comes in at a whopping $1 per serving! You can find a couple of additional recipes here and here.

Bean and carrot soup
We ate quite a bit of bean soup when I was a kid. It had ham in it, but I don’t miss that when I make it now. One bag of beans, a pound of carrots, an onion, a few celery stalks, and some vegan broth powder will set you back around $4.50, but provide at least 6 servings of hearty soup. Throw in a little corn or rice if you wish. And, it’s an easy meal to put on and let simmer and not need to fuss with.

Tofu wraps
Tofu cooked slowly for a long period takes on an interesting chewy texture that really gives a good mouth feel, enhancing that sense of satiation. Make your tofu not-jerky ahead of time and slice it into narrow strips. Use burrito sized tortillas to wrap up the tofu, romaine lettuce, diced onions, shredded carrot, and diced tomatoes, with your choice of dressing or hot sauce. You can make 8 large wraps from 1 block of tofu for only about $1 per wrap.

Chili
People have been making chili as a cheap and delicious meal for ages, and vegan chili is no exception. If you cook your chili starting with dried beans, it is darn inexpensive! A large pan of basic chili with pinto beans, jalapeños, onions, celery, tomatoes, and carrots can be cooked up for under $8 and will provide at least 8 servings (and those are servings for hungry people). Pull up some low cost tortilla chips or store brand saltines and you are set. This recipe makes almost double that and reduces the cost even further!

Split pea soup
Much like chili, split pea soup is inexpensive, filling, and goes a long way. It can also be frozen and reheated easily. This easy pressure cooker split pea soup comes in at between $7-8 and provides at least 10 servings of soup. You can certainly make it without the pressure cooker, but they are amazing, so it might be worth it to watch out for a super sale, put one on your list for Santa, or check out your local yard sales.

Tavoor dal (yellow lentil curry) and rice
Lentils are really good and really good for you. Lentils are exceptionally high in protein and have good amounts of iron and potassium too. This yellow lentil curry recipe packs some flavor punch and is easy to pull together and very inexpensive. You can serve this over rice for less than 70 cents a serving!

Baked potatoes and all the things!
Do you know how cheap a baked potato is? Seriously, DO YOU? You can buy 5 pounds of russet potatoes for $2. That’s a lot of food. Now, grab a roll of generic foil and bake the potatoes you want. And then throw whatever leftovers you have on top of that potato! Chili – yes! Lentils – indeed! Black beans – jump on it! Any green veggies you have handy to sauté – affirmative! Oatmeal – no, probably not. So many things go on a baked potato and taste good. Don’t forget about them when you are thinking about your starch options.

Spaghetti
You know this one. I know you do.  Go with it. Toss some al dente spaghetti with sesame oil, soy sauce, hot sauce, and edamame = dinner. Make a basic spaghetti with marinara sauce (in fact, go ahead and get a couple of jars when it’s on super sale for times you are really in a rush). Throw some olive oil and nutritional yeast into a bowl of spaghetti and toss it with some sea salt and have it with a little salad on the side. Easy peasy and wildly cheap.

These are just a few ideas for eating simple vegan on a budget. Of course there are many more! Here are some additional links to peruse at your leisure:

Being Vegan on A Budget from Thrive Cuisine
Vegan on a Budget from the ChooseVeg blog
31 Vegan Recipes for $3 from Peta
Plant Based on a Budget Challenge from The Plant Strong Vegan
10 Plant-Based Meals You Can Make for Under $10 by the Frugal Vegan
Frugal Vegan Dinner Recipes by Real Food Real Deals

Enjoy your frugal and cruelty-free eating!

*Prices calculated from Shoprite in Cherry Hill, NJ, so not the cheapest place in the U.S., but not the priciest either.

 

Tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.